Restaurování souboru kamenné architektury.
U Kostela sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou probíhá v rámci projektu Paměť v krajině Trojzemí (100260207), který je podpořen z prostředků Evropské unie, restaurování souboru kamenné architektury z bývalého hřbitova u kostela Sv. Bartoloměje.
Jedná se o soubor náhrobků, kaplí křížové cesty a dalších drobných architektonických prvků kamenné architektury, které jsou nedílnou součástí areálu kostela. Restaurátorské práce byly dle charakteru konkrétních prvků rozděleny do 4 etap, ke kterým byl vždy zpracován restaurátorský záměr. Cílem restaurování je obnova estetické a funkční kvality díla tak, aby mohlo být dále prezentováno na stávajícím místě.
Restaurátorský proces je stanoven na základě provedeného vizuálního průzkumu díla a je rozdělen do několika základních etap.
- - Dokumentace: Bude fotograficky zdokumentován původní stav díla a dílčí problémy, dílo bude zaměřeno. Podrobná dokumentace bude provázet všechny etapy restaurování.
- - Prekonsolidace: Kamenný materiál bude lokálně povrchově konsolidován, aby mohlo být přistoupeno k procesu čištění mokrou cestou.
- - Čištění: Na základě provedených zkoušek čištění bude stanoven optimální restaurátorský postup snímání druhotných znečištění a biologického napadení. Mokrým procesem čištění se k povrchu mohou dostávat migrující soli, v takovém případě bude nutno dílo lokálně či celkově odsolit, za pomoci buničinových zábalů. Povrchová tmavá krusta na kameni bude ztenčena. Mechanické očištění veškerých nepůvodních či dožilých plastických doplňků.
- - Konsolidace a injektáže: Celkově bude nutno provést povrchovou konsolidaci prostředky na bázi organokřemičitanů. Případné trhliny budou zaceleny vhodným prostředkem.
- - Plastické retuše: Mechanická poškození a spáry budou doplněny v umělém kameni podobné struktury a barvy jako originál. Jeho tvrdost nebude převyšovat tvrdost originální kamenné materie. Degradovaná a mechanicky poškozená místa budou doplněna do plného tvarosloví. Plastické doplňky budou dle potřeby opatřeny armaturami z nekorodující oceli.
- - Barevné retuše a závěrečné úpravy: Nové doplňky v kameni budou lokálně barevně sjednoceny s originálem vhodnými barvami, retuš nebude aplikována celoplošně. Povrch bude ošetřen vhodným biocidním prostředkem. Na závěr bude dílo hydrofobizováno vhodným prostředkem. Bude provedena barevná rekonstrukce, pamětní nápisy budou případně zvýrazněny.
- - Restaurátorská zpráva: Restaurátorský postup bude slovně i fotograficky dokumentován v restaurátorské zprávě tak, aby byl ozřejměn celkový metodický i technický postup.
Restaurátorské práce byly reálně zahájeny v dubnu 2019 restaurátorskou firmou Vankol spol. s.r.o., která u kostela restaurovala i 4 sochy při vstupu do areálu. Práce budou dokončeny v průběhu listipadu 2019.
Kostel postavený roku 1466 na místě staršího svatostánku z 13. století nechala v roce 1586 renesančně upravit Alžběta, manželka Ferdinanda Hoffmanna z Grünenbühlu. Dnešní podobu získal barokní přestavbou dle projektu stavitele Johanna Josepha Kuntzeho. Bývalý hřbitov mezi kostelem a ohradní zdí byl po jeho zrušení průběžně upravován do své současné parkové podoby s prezentací nejcennějších náhrobníků a soch. Kostel je kulturní památkou, zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem rejstříku 1619I/5-4303. Areál se zároveň nachází na území městské památkové zóny města Hrádek nad Nisou prohlášené dne 1. 9.2003 vyhláškou MK CR č. 108/2003.
Publikováno dne: 30.8.2019